sobota, 21 lutego 2015

Trening z muzyką


Bardzo lubię trenować, słuchając jednocześnie muzyki. Jak dowodzą badania, ludzkie serce synchronizuje się z muzyką, a ciało chce się poruszać zgodnie z jej rytmem. Muzyka ma pozytywny wpływ także na wykonywany trening. Odwraca uwagę od zmęczenia, podnosi wydajność serca oraz mięśni, a także wzmacnia naszą motywację, wpływając na skuteczność ćwiczeń. Pozwala także odciąć się od otoczenia i skoncentrować się wyłącznie na własnym treningu.

Wpływ muzyki na trening jest jednak zależny od tego, czego słuchamy. Zatem jaką muzykę wybrać? Teoretycznie powinno się dobrać taką muzykę, która jednocześnie się podoba i ma tempo odpowiednie do wymaganego stopnia zaawansowania. Według naukowców,  utwory najlepsze do treningów mieszczą się w zakresie 120 - 140 uderzeń na minutę, co odpowiada większości popularnych utworów muzyki dance, pop oraz wielu utworów rockowych.

Z innych analiz wynika, że muzyka ma dwojaki wpływ na nasz trening. To odwrócenie uwagi od wysiłku (efekt psychologiczny) przy jednoczesnym podniesieniu wydajności serca i mięśni powodują, że jest ona tak efektywna podczas codziennego treningu. Muzyka podnosi poczucie motywacji i wpływa na skuteczność ćwiczeń. Wynikające z tego zależności pomiędzy mózgiem a ciałem są bardzo złożone i współzależne. Nie chodzi tylko o to, że wysiłek jest większy ze względu na samą motywację do cięższej pracy. Zgodnie z teorią , możliwe jest, że ciało reaguje na rytm piosenki nawet zanim rozpozna go umysł zwiększając tętno oraz tempo oddechu oraz powodując reakcje biochemiczne, które energetyzują i motywują do jeszcze większego wysiłku.

Fizjologiczny wpływ muzyki na naszą wydajność ma jednak swoje ograniczenia, co gorsza kończy się prawdopodobnie wtedy, gdy potrzebujemy go najbardziej. Badania na biegaczach pokazały, że pozytywny efekt słuchania muzyki spada podczas biegów na poziomie intensywności odpowiadającemu 90% maksymalnej wydajności tlenowej. Podczas tych badań tętno biegaczy nie wzrastało, niezależnie od tempa danego utworu. Wynika z tego, że chociaż muzyka jest skuteczna przy średnim poziomie intensywności, przy maksymalnym wysiłku efekt zmęczenia jest silniejszy od jej wpływu. Należy jednak zaznaczyć, że nawet e tych ekstremalnych warunkach, 1/3 badanych zaznaczyłą, że podobało im się słuchanie muzyki. Nie uczyniło to ich treningu łatwiejszym, ale "było fajnie". :) 

A czy Wy lubicie słuchać muzyki podczas treningu? Uważacie, że to faktycznie pomaga? Macie jakieś swoje ulubione utwory, które lecą Wam w słuchawkach na każdym treningu i znacie je już na pamięć? A może macie specjalne playlisty w zależności od rodzaju treningu, jaki danego dnia wykonujecie? :)




Wpis na podstawie artykułu "Trening z muzyką jest efektywniejszy i mniej nudny" z czasopisma "Pływanie" nr 5/2010 (41)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...