poniedziałek, 26 października 2015

Pasta z wędzonej makreli

Makrela to z całą pewnością jedna z najpopularniejszych i póki co w miarę tanich ryb w Polsce. Jest to ryba słonowodna. Istnieje wiele gatunków tej ryby, jednak w naszym kraju najczęściej możemy spotkać się z makrelą atlantycką.

Makrela zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. W 100 gramach tego produktu znajdziemy także aż 20,7 g białka. Jednak swoją największą sławę zawdzięcza dzięki dużej ilości selenu. Pierwiastek ten chroni nasz układ odpornościowy, broniąc nas przed bakteriami i wirusami. Dodatkowo chroni czerwone krwinki i błony komórkowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wpływa na pracę serca oraz reguluje poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę.
Makreli nie należy jednak jeść zbyt często, ponieważ zawiera ona także dużo puryny, która w nadmiarze może prowadzić do artretyzmu. 
Fot. www.nordfish.com.pl

W sklepach możemy przeważnie kupić makrelę wędzoną. Czy jest ona zdrowa tak samo jak świeża? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ naukowcy spierają się na ten temat. Wielu ekspertów wskazuje, że podczas wędzenia, czyli spalania drewna wytwarzają się rakotwórcze związki. 
Ja jednak raz na jakiś czas pozwalam sobie na takie odstępstwo i jem wędzoną makrelę, np. w postaci pasty. :) Aby przygotować taką pastę potrzebujemy:
-1 wędzoną makrelę
-4 ugotowane na twardo jaja kurze
-majonez
-sól, pieprz
-ewentualnie jakaś zielenina
Mięso ryby pozbawione skóry i ości miksujemy razem z pozostałymi składnikami np. w blenderze. I... Już! :) Gotowe. :) Taka pasta idealnie pasuje do każdego rodzaju pieczywa i może stanowić doskonałą, szybką przekąskę. :)





3 komentarze:

  1. Bardzo lubię pastę z makreli. Jeszcze szybciej będzie się ją przygotowywać jeśli zamiast jajek użyje się białego sera. Ja taka wersję lubię najbardziej ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. lubię, robię, ale zamiast majonezu daję jogurt typu greckiego :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam wędzoną makrelę! Dla mnie idzie ona zawsze w parze z ogórkiem kiszonym albo małosolnym... :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...