piątek, 24 października 2014

Woda mineralna -na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zdjęcie: www.con-vit.pl
Regularne picie odpowiedniej ilości wody mineralnej pozwala uzupełnić niedobory magnezu i wapnia oraz innych cennych składników. Niestety niewielu konsumentów zwraca uwagę na skład mineralny, który decyduje o właściwościach zdrowotnych wody. Wiele haseł reklamowych wprowadza konsumenta w błąd, zatajane są również istotne informacje o produkcie. Najczęstsze slogany, które wprowadzają w błąd to m.in.:
-Krystalicznie czysta woda -oznacza wodę pozbawioną jakichkolwiek substancji rozpuszczalnych, hasło często nadużywane przez producentów.
-Sód szkodzi -nadmiar sodu rzeczywiście źle wpływa na organizm, powodując wzrost ciśnienia krwi i zatrzymanie wody w komórkach. Jednak jego niedobór jest równie niekorzystny, gdyż może prowadzić nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, osłabienia, odwodnienia, skurczów mięśni.
-Twarda woda -często powtarza się, że picie twardej wody powoduje powstawanie kamieni nerkowych, jednak przy aktualnych normach nie jest to możliwe. Wapń i magnez są niezbędne w diecie i są znacznie łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia.
-Dwutlenek węgla -zawartość CO2 szkodzi jedynie osobom mającym problemy gastryczne i stany zapalne gardła. Na osoby zdrowe nie wskazuje niekorzystnego oddziaływania. Dwutlenek węgla poprawia smak wody i ma działanie bakteriostatyczne.
-Woda polecana przez różne instytucje -hasła podawane na etykietach wód butelkowanych przez producentów, często bez zgody i wiedzy tych instytucji. Rysunek matki z dzieckiem i zapewnienie o pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka na butelce sprawia, że wiele kobiet w ciąży i po porodzie sięgnie po tę właśnie wodę. Jednak wody niskozmineralizowane, które są polecane w żywieniu niemowląt i małych dzieci, nie są odpowiednie dla ich mam, których organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na składniki mineralne.


Źródło: Food Forum Nr 2 (5) 2014

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...