czwartek, 31 lipca 2014

Zakwasy - to nie wina kwasu mlekowego !


Czytając ostatnio książkę "Paleodieta. Dieta dla aktywnych" wydawnictwa bukrower trafiłam na dość ciekawy fragment na temat kwasu mlekowego. Każdy z nas z pewnością spotkał się kiedyś z tezą, że to właśnie on odpowiedzialny jest za ból mięśni i zmęczenie po intensywnym treningu. Jak się jednak okazuje, jest to zupełną nieprawdą. Naukowcy odkryli bowiem, że substancja ta produkowana w mięśniach, nie tylko nie powoduje zmęczenia, ale wręcz mu przeciwdziała!
Zatem co jest przyczyną intensywnego bólu i tego, że następnego dnia nie możemy wstać z łóżka? Nie jest to do końca jasne, naukowcy spierają się w tej kwestii, jednak prawdopodobnie są to efekty uszkodzeń komórek mięśniowych na skutek ich przeforsowania. 
A co ze zmęczeniem i częstym uczuciem pieczenia mięśni w czasie krótkich i intensywnych treningów lub startów? Ma to związek ze zmianą odczynu pH krwi. Kiedy organizm jest wypoczęty, pH krwi wynosi około 7,4 czyli krew jest lekko zasadowa. Podczas bardzo intensywnego, krótkiego wysiłku pH krwi spada do ok. 6,4. Dla naszego organizmu jest to duża różnica, wystarczająca do powstania uczucia pieczenia w mięśniach i ograniczenia ich zdolności do kurczenia się. Tak powstaje zmęczenie. 
Jeśli jednak to nie kwas mlekowy jest winowajcą spadku pH, to co go powoduje? Powodem są jony wodorowe powstałe podczas rozkładu glikogenu i glukozy - substancji będących paliwem dla mięśni w czasie krótkich i intensywnych wysiłków. Podczas spalania jednej cząsteczki glikogenu uwalniany jest jeden jon wodorowy. Natomiast kiedy intensywność wysiłku jest bardzo duża, organizm zaczyna spalać glukozę, gdzie z jednej cząsteczki powstają dwa jony wodorowe. Jonów wodoru gwałtownie przybywa, więc pH krwi spada, organizm się zakwasza, pojawia się ból i zmęczenie. Jednak niezależnie od tego, z którego paliwa korzysta nasz organizm, ilość wydzielanego kwasu mlekowego jest taka sama. Zatem kwas mlekowy nie powoduje bólu i zmęczenia! Wręcz przeciwnie - pomaga nam z nim walczyć w czasie intensywnego wysiłku! To dzięki niemu możemy dalej działać, kiedy pierwsze zapasy paliwa są już na wyczerpaniu, a mięśnie są zmęczone. 
Zatem podsumowując, kwas mlekowy ma dwie bardzo ważne funkcje: staje się dodatkowym paliwem oraz transportuje nadmiar wydzielanych jonów wodorowych poza obszar mięśni, dzięki czemu zmniejszane są negatywne skutki obniżenia pH krwi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...