środa, 17 grudnia 2014

Nasiona Chia



Z serii "Śniadanie Mistrzów": jogurt naturalny, płatki jaglane, nasiona Chia (szałwia hiszpańska), amarantus ekspandowany, truskawki, kiwi.

Nasiona Chia:
-więcej kwasów Omega 3 niż w łososiu hodowlanym
-więcej wapnia niż w mleku
-więcej żelaza niż w szpinaku
-więcej magnezu niż w brokułach
-wysoka zawartość pełnowartościowego białka
-doskonałe źródło błonnika
-niska zawartość cholesterolu i sodu
-trawi się je łatwiej niż siemię lniane
-spowalniają wchłanianie cukrów
-nie wolno jeść ich zbyt dużo - 15 g dziennie max!
-niektóre badanie pokazują, że regularne spożywanie nasion Chia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, jednak może zwiększyć ryzyko wystąpienia u mężczyzn raka prostaty...
-część ludzi może być uczulona na szałwię hiszpańską ze względu na to, że zawiera ona dużo różnych białek

A teraz lecę na godzinkę rozbiegania :)
Miłego i aktywnego dnia :)


wtorek, 16 grudnia 2014

Zupa z marchwi z pieczarkami


Kolejna zupa krem - marchewkowa. Swoją konsystencję, kolor i słodycz zawdzięcza nie tylko samej marchewce, ale i odrobinie śmietany. Ciekawy smak zyskuje zaś za sprawą pieczarek, które nadają jej grzybowy aromat.

Potrzebujemy:
-na wywar: kawałeczek pora, kawałeczek selera, 2 korzenie pietruszki, 4 ząbki czosnku, 7-8 marchewek
-3 łyżki śmietany 12%
-1 mała cebula
-ok. 250 g pieczarek
-masło
-sól, pieprz

Zaczynamy od przygotowania wywaru. Jeśli mamy już przygotowany wcześniej bulion warzywny, to możemy jak najbardziej go wykorzystać :) Do garnka wlewamy około pół litra wody, wrzucamy do niego pokrojone na mniejsze kawałki warzywa (seler, por, korzeń pietruszki, czosnek, marchewka, ja dałam też 3 bulwy topinambura) oraz sól i pieprz. Jeśli mamy wcześniej przygotowany wywar, to dokładamy do niego tylko pokrojoną marchewkę i czosnek. Wszystko gotujemy ok. 30 minut, aż marchew będzie bardzo miękka. Przekładamy zupę do blendera, dodajemy śmietanę. Miksujemy. W celu utrzymania temperatury zupę przekładamy z powrotem do garnka. Na patelni rozgrzewamy odrobinę masła, wrzucamy na nią pokrojoną cebulę i  pieczarki. Doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy ok. 15 minut. Zupę wlewamy do miseczek, wrzucamy do niej grzyby - i gotowe! W sam raz na kolację ;).

środa, 10 grudnia 2014

Zupa mleczna z pęczakiem, suszonymi owocami i płatkami migdałów


Moja propozycja dla Was na jutrzejsze śniadanie: kasza pęczak (najpierw uprażona, a potem dopiero ugotowana), do tego garść suszonych owoców (rodzynki, jagody goji, miechunka), płatki migdałów, cynamon i ewentualnie cukier z prawdziwą wanilią, a to wszystko zalane mlekiem (krowim, sojowym, migdałowym - według uznania).
Ta zupa, o lekko orzechowym aromacie (dzięki prażonej kaszy), warta jest poświęcenia nieco więcej czasu na jej przygotowanie.

Najpierw w suchym rondlu uprażyłam na małym ogniu 1/4 szklanki pęczaku przez około 5 minut, ciągle mieszając. Następnie dodałam wodę (1 szklanka) i gotowałam całość na średnim ogniu przez około pół godziny. Pod koniec gotowania, kiedy kasza pochłonęła już niemal całą wodę i była odpowiednio miękka, dodałam owoce, płatki migdałów, cynamon i pół łyżeczki cukru z wanilią (własnej roboty ;) ). Następnie wlałam 1 szklankę mleka i gotowałam jeszcze około 5 minut, aż całość lekko zgęstniała.

Takie śniadanie z pewnością Was rozgrzeje i da mnóstwo energii na pierwszą połowę dnia. :)

Smacznego!

piątek, 5 grudnia 2014

Quiche bez ciasta z jarmużem


Dziś na kolację przygotowałam coś a'la quiche, z tym że w wersji dietetycznej, bo bez spodu z kruchego ciasta. ;) Przygotowanie jest szybkie i proste. Jest to danie wysokobiałkowe i lekkostrawne - w sam raz na regenerację.

Jako dodatek wykorzystałam tutaj jarmuż, ale równie dobrze można zastąpić go każdym innym warzywem. Jednak grudzień to idealna pora na jarmuż. Zalicza się on bowiem do nielicznej grupy warzyw, którym mróz nie szkodzi, a wręcz pomaga, bo poprawia smak. Jarmuż to przede wszystkim mega dawka witaminy C, która jest nam teraz bardzo potrzebna, aby wzmocnić odporność zimą. To także bogate źródło witamin A, K, żelaza, wapnia, potasu i manganu. Jest niskokaloryczny
Z jarmużem nie należy jednak przesadzać, bo zawiera także szczawiany, które mogą się przyczynić do powstania kamieni nerkowych i żółciowych. Ponadto surowy jarmuż jest ciężkostrawny, a krótka obróbka termiczna nie zabija jego wartości odżywczych.

Do przygotowania quiche użyłam ok. 250 g jarmużu, 6 jaj, ok. 100 potarkowanego sera żółtego, 3 łyżki śmietany kwaśnej, sól i pieprz.
Najpierw należy włączyć piekarnik i nastawić na ok. 180 stopni. Liście jarmużu pokroiłam na mniejsze kawałki i podsmażyłam na patelni na odrobinie oleju przez ok. 8 minut. W tym czasie wbiłam do miski jaja, dodałam ser, śmietanę, sól, pieprz i wszystko wymieszałam. Wyłączyłam ogień pod patelnią i wlałam zawartość miski do jarmużu i wszystko wymieszałam. Następnie całą zawartość patelni przełożyłam do foremki na tartę i wsadziłam do piekarnika. Piekłam ok. 25 minut.  



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...